شرکت توزیع نیروی برق استان همدان
بریده جراید
کد مطلب:  3636 تاریخ انتشار:  1402/2/24 22:05:52
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار » ستاد
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان خبر داد
عقد قرارداد با 9 هزار کشاورز همدانی در راستای مدیریت پیک بار 1402
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: در راستای مدیریت پیک بار تابستان 1402 در بخش کشاورزی با حدود 9 هزار کشاورز عقد قرارداد صورت گرفته که با عدم استفاده در ساعات پیک بار از پاداش قبض رایگان بهره‌مند می‌شوند.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، علی سهرابی بیدار در همایش ائمه جمعه استان همدان با موضوع مدیریت مصرف که با حضور آیت الله شعبانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان برگزار شد، با اشاره به تأمین برق 808 هزار مشترک در استان همدان اظهار کرد: از این تعداد 640 هزار مشترک برابر 80 درصد مشترکین در بخش خانگی هستند که 29.8 درصد مصرف برق دارند.

وی با بیان اینکه 32 هزار و 500 مشترک برابر 4 درصد در بخش عمومی هستند که 6.3 درصد برق استان را مصرف می‌کنند، افزود: 13 هزار و 616 مشترک کشاورزی داریم که 1.7 درصد مشترکین استان هستند اما 43.4 درصد مصرف انرژی استان را دارند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: 6 هزار و 700 مشترک صنعتی داریم که 0.8 درصد مشترکین هستند و 11.9 درصد مصرف برق استان را در توزیع دارند.

وی ادامه داد: سایر مصارف (تجاری) نیز 105 هزار مشترک شامل 13 درصد مشترکین هستند که 7 درصد مصرف دارند و بخش روشنایی معابر نیز که 3 هزار و 657 مشترک و 0.5 درصد کل مشترکین استان را تشکیل می‌دهد معادل 1.7 درصد مصرف انرژی استان را دارند.

سهرابی بیدار گفت: ما از طریق 19 هزار و 452 کیلومتر شبکه فشار متوسط و ضعیف و 18 هزار و 353 دستگاه ترانسفورماتور با ظرفیت منصوبه 2 هزار و 432 مگاولت آمپر توزیع برق در استان را داریم.

وی افزود: سال‌های گذشته ناترازی‌هایی بین تولید و توزیع ایجاد شد و در سال 1400 شاهد خاموشی در بخش‌های مختلف در سطح کشور و به تبع آن در استان بودیم اما در سال 1401 با برنامه‌هایی که در وزارت نیرو تدوین و عملیاتی شد، پیک بار مدیریت شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان عنوان کرد: بر اساس آمار در فصل تابستان با ورود کولرها به مدار بین 30 تا 43 درصد مصارف ما در بخش سرمایشی است.

* میزان مصرف برق کشور به 55 هزار مگاوات رسید

وی با بیان اینکه روز گذشته 20 درصد به مصرف برق کشور اضافه شد و رکورد میزان مصرف برق کشور به 55 هزار مگاوات رسید، گفت: با توجه به شروع گرما و آغاز مصرف‌های کشاورزی این میزان حدود 6 هزار مگاوات نسبت به هفته قبل و 9 هزار مگاوات نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می‌دهد که معادل مصرف 6 استان کشور است.

سهرابی بیدار با بیان اینکه این تلنگری است که باید دقت بیشتری در مصرف انرژی داشته باشیم، گفت: سال گذشته برای مدیریت پیک بار سال 1401، 100 برنامه در وزارت نیرو تدوین شد که با اقدام جهادگرانه‌‌ای که در حوزه برق صورت گرفت بدون خاموشی در مراکز جمعیتی شهری و روستایی از پیک بار عبور کردیم.

*اجرای 140 برنامه در راستای مدیریت بار فصل تابستان

وی تصریح کرد: امسال نیز 140 برنامه در راستای مدیریت پیک تابستان در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد که امید است با اجرای این برنامه‌ها بدون مشکل از پیک بار سال 1402 نیز عبور کنیم و انتظار ما از ائمه جمعه حمایت و جلب مشارکت مردم در اجرای برنامه‌ها است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان افزود: سال گذشته با اقداماتی که وزارت نیرو انجام داد در بخش خانگی قبوض برق 8 میلیون مشترک در کشور رایگان شد و یا در سامانه بستانکار شدند، و بیش از یک هزار و 350 میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی را به خود اختصاص دادند.

وی با بیان اینکه در استان همدان 337 هزار مشترک خانگی معادل 52 درصد مشترکین استان به میزان 14 میلیارد تومان مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند، گفت: 91 درصد مشترکین استان نیز زیر الگوی مصرف قرار داشتند.

سهرابی بیدار تصریح کرد: دستاورد اجرای این طرح کاهش 4.5 درصد مصرف انرژی سال 1401 نسبت به مصرف سال 1400 در بخش خانگی کشور در فصل تابستان بود.

وی با اشاره به طرح‌های تشویقی وزارت نیرو در سال جاری گفت: در فصل گرما در سطح الگوی مصرف، ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه ‌برای مناطق عادی مانند همدان در نظر گرفته شده که اگر  به میزان ۱۰۰ کیلووات ساعت کاهش مصرف برق داشته باشیم تا 150 هزار تومان پاداش دریافت می‌کنیم، و در صورتی که مصرف ما 1.5 برابر الگوی مصرف یعنی 450 کیلووات ساعت باشد در صورت کاهش به ازای هر کیلووات ساعت 1000 تومان پاداش دریافت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان اظهار کرد: همچنین اگر مصرف مشترکی 2.5 برابر الگوی مصرف یعنی 750 کیلووات ساعت در ماه باشد با کاهش آن به ازای هر کیلووات ساعت معادل 500 تومان پاداش دریافت می‌کند.

وی اضافه کرد: طرح قبلی که در سال 1401 اجرا شد، مربوط به مشترکین داخل الگو یعنی تا 300 کیلووات بود در حالی طرح جدید سال 1402 همه مشترکین خانگی را دربر می‌گیرد.

سهرابی بیدار افزود: فقط با راهکارهای ساده مانند خاموش کردن لامپ‌های اضافه، استفاده از دور کند کولر به جای دور تند، استفاده از کولر آبی، استفاده از نور طبیعی در روز و... می‌توان از این پاداش‌ها در هر سطح مصرفی بهره‌مند شد.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های مدیریت بار عنوان کرد: در بخش کشاورزی با حدود 9 هزار کشاورز عقد قرارداد صورت گرفته که با عدم استفاده در ساعات پیک بار از پاداش قبض رایگان بهره‌مند می‌شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان تصریح کرد: در حوزه مدیریت بار صنعتی نیز اجرای تفاهمنامه وزارت صمت و وزارت نیرو مبنی بر کاهش بار صنایع اعم از شهرک‌های صنعتی، صنایع بزرگ و کوچک را داریم که شامل مدیریت بار 12 ساعته برای شهرک‌های صنعتی (هفته‌ای یک روز)، تغییر ساعات شیفت کاری، تغییر روزهای تعطیل کارگاه‌ها، کاهش بار مشترکین صنعتی به صورت روزانه و... می‌شود.

وی با بیان اینکه در بخش اداری نیز ادارات موظف به کاهش 30 درصد مصرف معمول خود در ساعت کاری و  70 درصد خارج از ساعت کاری هستند، گفت: طبق تفاهمنامه وزارت کشور و وزارت نیرو، تغییر زمان کاری ادارات و پیگیری کاهش بار ادارات تا سقف میزان ابلاغی از توانیر در دستور کار است.

سهرابی اظهار کرد: همچنین برای مدیریت پیک بار تابستان اقدامات فرهنگی و اطلاع رسانی برای تنویر افکار عمومی در راستای اشاعه فرهنگ مدیریت مصرف و طرح‌های تشویقی وزارت نیرو از قبیل عقد قرارداد با صدا و سیما و پخش پیام‌های بازرگانی، استفاده از تبلیغات محیطی گسترده، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و گروه‌های مردم نهاد، بسیج، ائمه جماعات و گروه‌های مذهبی، استفاده از ظرفیت فضای مجازی و... انجام شده است.

وی بیان کرد: با توجه به جایگاه اثربخش ائمه جمعه و ارتباط مؤثر آنان با مردم خواهشمندیم همانند گذشته با استفاده از تریبون‌های در اختیار خود و اطلاع‌رسانی و جلب مشارکت مردم، ما را در عبور موفق از پیک بار سال 1402 یاری کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان اینکه مأموریت ما توزیع برق مطمئن و پایدار برای همه مصارف است، گفت: در این راستا چهار برنامه تمرکزی شامل هوشمندسازی، افزایش سطح قابلیت اطمینان، افزایش بهره‌وری، مشتری مداری و ارتباط دوسویه و مستمر با مشتریان تعریف شده که اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان نیز در این همایش اظهار کرد: امید است با برنامه‌ریزی‌های خوب صورت گرفته با مشکلاتی که گاهی در گذشته با آنها مواجه بودیم از قبیل قطعی برق در تابستان و مسئله آب که بسیار مهم است، دیگر مواجه نباشیم که این امر هم برنامه‌ریزی مدیران و هم همراهی و همکاری مردم را در مسئله مدیریت مصرف می‌طلبد.

آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی با بیان اینکه امید است این جلسات نیز به اصلاح فرهنگ مصرف کمک کند، افزود: ائمه جمعه استان با توجه به ارتباطات مردمی که از طریق تریبون نماز جمعه، مساجد و هیئات دارند هر جا که نیاز به همراهی مردم باشد خود را موظف می‌دانند تا برای حل مشکل ورود و مشارکت و همکاری مردم را جلب کنند.

انتهای پیام/

 

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
کدامنیتی
*
 
شرکت سهامي مديريت توليد، انتقال و توزيع نيروي برق ايران © کلیه حق و حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به شرکت توزیع نیروی برق همدان می باشد.