نشریه الکترونیکی پیک توزیع شرکت توزیع نیروی برق استان همدان

خبر ویژه
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان خبر داد

قطع برق 81 اداره و واحد تجاری در همدان

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، علی سهرابی بیدار در نشست خبری با اصحاب رسانه که با محوریت پیک بار و مدیریت مصرف برق برگزار شد، اظهار داشت: تعداد مشترکین استان همدان 790 هزار مشترک است.

وی با بیان اینکه طول شبکه برق استان بیش از 19 هزار کیلومتر است که باید پایش و بازدید داشته باشیم، افزود: 18 هزار پست برق داریم که برق 20 هزار ولت را تبدیل به برق برای مردم می کند که این فرایند با جدیت انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: تعداد مشترکین خانگی استان 630 هزار مشترک است که معادل 80.49 درصد مشترکین ما هستند، تعداد مشترکین عمومی 35 هزار مشترک معادل 4.5 درصد، تعداد مشترکین کشاورزی 13 هزار مشترک معادل 1.7 درصد و تعداد مشترکین سایر مصارف 98 هزار مشترک معادل 12.60 درصد مشترکین است.

وی در خصوص میزان مصرف انرژی در تعرفه‌های مختلف ابراز داشت: مشترکین خانگی 33.07 درصد، عمومی 9.74 درصد، کشاورزی 37.52 درصد، صنعتی 12.75 (بدون مشترکین بزرگ برق باختر) و سایر مصارف 6.92 درصد مصرف انرژی را در استان دارند.

سهرابی بیدار با اشاره به پله‌های مصرف انرژی مشترکین خانگی عنوان کرد: 6 پله مصرف برای مشترکین خانگی تعریف شده که مربوط به فصول گرم سال و فصول غیرگرم است؛ اولین پله مصرف تا 200 کیلووات ساعت در فصل گرم است که 66.7 درصد مشترکین خانگی در این پله قرار دارند؛ دومین پله از 200 تا 300 کیلووات ساعت 23.7 درصد مشترکین را شامل می‌شود و در مجموع 90.4 درصد کل مشترکین خانگی در سقف رعایت الگوی مصرف و عدم افزایش بهای انرژی قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در مجموع 90 درصد مشترکین هیچ گونه افزایش قیمتی وجود ندارد و می‌توانند مشمول پاداش‌های مدیریت مصرفی شوند، ادامه داد: در سومین پله از 300 تا 400 کیلووات ساعت که مشمول 1.5 برابری هزینه می‌شوند 6.8 درصد کل مشترکین قرار دارند؛ و در چهارمین پله 400 تا 500 کیلووات ساعت که مشمول 2.5 برابری هزینه‌ها هستند فقط 1.9 درصد مشترکین قرار دارند.

مدیرعامل شرکت توزيع برق استان همدان اضافه کرد: از 500 تا 600 کیلووات ساعت نیز که مشمول 3.5 برابری هستند 0.6 درصد مشترکین را شامل می‌شود و از 600 به بالا فقط 0.4 درصد مشترکین را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال با توجه به مصوبه هیأت وزیران، در بخش‌های صنایع، کشاورزی، اداری، خانگی و سایر مصارف تصمیمات خوبی برای کنترل پیک بار و مدیریت سمت تقاضا اخذ شد که شامل برنامه‌های تشویق محوری است، گفت: تعداد مشترکین صنایع مشمول طرح‌ها 6 هزار و 316 مشترک و تعداد مشترکین دارای کنتور فهام 2 هزار و 374 مشترک است.

سهرابی بیدار افزود: برنامه‌های تشویق محور در حوزه صنعت شامل کاهش بار برنامه‌ریزی شده به صورت 24 ساعته و یا 12 ساعته، کاهش بار برنامه‌ریزی شده در ساعات اوج باراز ساعت 12 الی 18، تغییر ساعت کاری و جابجایی روز تعطیل هفته از جمعه به یکی از روزهای شنبه تا پنجشنبه است.

وی گفت: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین وزارت نیرو و صمت، تمام واحدهای تولیدی و صنعتی واقع در محدوده شهرک‌های صنعتی باید بر اساس برنامه اعلام شده به مدت یک روز در هفته از ساعت 11 الی 23 به طور کامل تعطیل کنند.

مدیرعامل شرکت توزيع نیروی برق استان همدان با اشاره به برنامه‌های تشویق محور ویژه کشاورزان ابراز داشت: صاحبان چاه‌های کشاورزی بر اساس مصوبه هیئت وزیران موظف هستند از ساعت 12 تا 17 هر روز موتور چاه خود را خاموش کنند و در صورتی که 31 روز در ماه رعایت کنند برق مصرفی آنها در سایر ساعات شبانه روز رایگان خواهد بود.

وی با اشاره به برنامه‌های تشویق محور ویژه ادارات گفت: در این بخش نیز ساعت کاری ادارات استان از طریق استانداری از 7 صبح تا 13  تعریف شد و کار ارزشمندی بود؛ در این ایام ادارات باید در ساعات اداری 30 درصد و خارج از ساعات اداری تا 60 درصد کاهش مصرف برق داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزيع نیروی برق استان همدان به برنامه‌های تشویق محور ویژه تجاری و سایر مصارف اشاره و خاطرنشان کرد: تمام مشترکین تجاری و سایر مصارف نیز اگر از ساعت 13 الی 17 حداقل به مدت 5 روز کاری متوالی مصرف خود را کاهش دهند مشمول طرح‌های تشویقی می‌شدند.

وی گفت: ایستگاه‌های CNG  نیز اگر به مدت 5 روز کاری از ساعت 13 الی 17 حداقل به مدت 2 ساعت مصرف خود را به میزان 50 درصد کاهش دهند شامل تشویق می‌شوند و مشترکین دارای مولدهای اضطراری نیز می‌توانند بخشی از نیاز مصرف خود را در ساعات 11 تا 18 توسط دستگاه مربوطه تامین کنند و در این طرح‌ها مشارکت داشته باشند.

سهرابی بیدار تصریح کرد: تمام مشترکین خانگی که الگوی مصرف را رعایت کرده و نسبت به سال گذشته کاهش مصرف دارند به ازای هر 1 کیلووات ساعت معادل 500 تومان پاداش دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه از یکم خرداد تا یکم تیر ماه امسال 425 هزار و 524 صورتحساب در مجموع به مبلغ 20 میلیارد و 400 میلیون تومان صادر شده که 50 درصد آن به تعداد 223 هزار و 271 صورتحساب مشمول پاداش شده‌اند، گفت: همین میزان معادل 10 میلیون کیلووات ساعت صرفه‌جویی انرژی داشته است.

مدیرعامل شرکت توزيع نیروی برق استان همدان برای اجرای این مشوق‌ها نیاز به پایش و کنترل دقیق مشترکین وجود دارد که از طریق نصب کنتورهای هوشمند و کلیدهای هوشمند کنترل‌پذیر از راه دور انجام می‌شود، گفت: در بخش کشاورزی از 13 هزار و 274 کنتور، 8 هزار و 808 کنتور رویت‌پذیر است که 6 هزار و 293 کنتور آن قابلیت کنترل از راه دور را دارند.

وی ادامه داد: در بخش صنعتی نیز از 6 هزار و 316 کنتور، 2 هزار و 374 کنتور  رویت‌پذیر است که یک هزار و 259 کنتور آن کنترل‌پذیر است، در بخش مشترکین اداری نیز به جزء مراکز نظامی، درمانی و ورزشی، 328 کنتور رویت‌پذیر است که 144 کنتور کنترل‌پذیر است.

سهرابی بیدار با بیان اینکه در بخش کلیدهای هوشمند و کنترل از راه دور با افتتاح مرکز اسکادا در روز صنعت برق امسال، ما موفق شدیم معادل 58 کلید در مدار قرار دهیم، گفت: از سایر برنامه‌های ما در راستای هوشمند سازی نصب پست‌های کمپکت است.

وی ابراز داشت: از سال 98 تاکنون موفق شده‌ایم تعداد 2 هزار و 498 دستگاه ماینر غیر مجاز را شناسایی و جمع‌آوری کنیم که معادل 4.38 مگاوات انرژی مصرف داشتند.

مدیرعامل شرکت توزيع نیروی برق استان همدان با اشاره به شناسائی و جمع‌آوری انشعابات غیر مجاز گفت: در سال گذشته با جمع‌آوری 4 هزار و 659 برق غیرمجاز موفق به ذخیره انرژی معادل 19 میلیون کیلووات ساعت شدیم و در سال جاری نیز تاکنون 939 برق غیرمجاز جمع‌آوری شده است.

وی گفت: از دیگر اقدامات تعدیل روشنایی معابر بلوارهای شهری و بین شهری تا جایی که در عبور و مرور مردم مشکلی به وجود نیاید و تعدیل روشنایی پارک‌ها و برج‌های نوری برای مدیریت انرژی بوده است.

سهرابی بیدار با اشاره به بازدید از ادارات و واحدهای تجاری بوده گفت: تاکنون از یک هزار و 790 اداره، یک هزار و 320 اداره بازدید شده که در این راستا 343 تذکر شفاهی و 98 اخطار کتبی صادر و در مجموع 43 اداره و بانک نیز قطع شده است و 21 اداره هم تعهد کتبی داده‌اند.

وی افزود: از 92 هزار و 663 واحد تجاری، 15 هزار و 320 واحد بازدید شده که 3 هزار و 117 مورد اخطار شفاهی و 271 اخطار کتبی صادر و 38 مورد منجر به قطع شده است.

مدیرعامل شرکت توزيع نیروی برق استان همدان با اشاره به برنامه‌های اجرایی کنترل پیک 1401 بیان کرد: برگزاری کارگاه مدیریت مصرف برای ائمه جماعات و روحانیون به منظور استفاده از ظرفیت این بخش در ترویج فرهنگ صرفه‌جویی، مکاتبه با ادارات مربوطه در خصوص اجرای برنامه‌های پاسخگویی بار، مکاتبه و تشکیل جلسه با کشاورزان و نظام صنفی کشاورزی و... از جمله اقدامات بوده است.

وی ادامه داد: یک سوم بار مصرفی انرژی در فصل تابستان بار برودتی و وسایل سرمایشی است که امید است مردم همراهی داشته باشند و دمای 25 درجه را رعایت کنند.

انتهای پیام/